Menu

Klasy IV-VIII

Aktualności

 

Lekcja chemii w klasie 7b
 

Zaczęło się niewinnie, od badania pH różnych roztworów. Jednak lekcje chemii potrafią być nieprzewidywalne i skutkować świetną zabawą.

Zobacz galerię zdjęć.


        

 


 

Występy aktorskie uczennic z klasy 8b


Uczennice z klasy 8b: Konstancja Chacun-Kądzioła, Alicja Pawliszewska i Oliwia Szymańska, przygotowały dla koleżanek i kolegów z klasy kolejny występ aktorski. W listopadzie zaprezentowały fragment "Balladyny" J. Słowackiego, zaś w kwietniu – adaptację ballady "Świtezianka" A. Mickiewicza. Wypadły znakomicie!


 

 


 

Sukces naszego ucznia w konkursie "Prymus"
 

Igor Borkowski z klasy 7c zajął pierwsze miejsce w XXI edycji Bielańskiego Konkursu „Prymus, czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 293 im. J. Kochanowskiego w Warszawie. Gratulujemy!


   

 


 

Warsztaty o ekonomii
 

4 i 5 kwietnia 2024 r. odbyły się warsztaty z zakresu ekonomii w ramach projektu "Zwolnieni z Teorii", które poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz "Kasi". Młodzież mogła dowiedzieć się o tym, jakie mamy prawa jako konsumenci, jak legalnie zarabiać w młodym wieku, jak chronić się przed oszustwami finansowymi oraz o historii polskiego pieniądza.

Zobacz galerię zdjęć.


        

 


 

Projekt klasy 6c "Dostęp do wody"
 

Tegoroczny Światowy Dzień Wody 2024 obchodzony był pod hasłem „Woda dla pokoju”. Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy jest jej mało lub jest zanieczyszczona, a ludzie nie mają do niej równego dostępu, narastają napięcia między społecznościami i państwami. Uczniowie klasy 6c w ramach lekcji biologii realizowali elementy projektu Polskiej Akcji Humanitarnej „Dostęp do wody”. Efektem ich pracy jest gazetka ścienna pt. „Co dla ludzi oznacza brak dostępu do czystej wody?”, która zawisła na tablicy na korytarzu szkolnym na II piętrze.

Zobacz galerię zdjęć.


  

 


 

Szkolne konkursy o tematyce historycznej – wyniki


230 lat temu, 23 marca 1794 roku, wybuchła insurekcja kościuszkowska. Do tej rocznicy przygotowywaliśmy się cały I semestr poprzez udział w szkolnych konkursach. Dziś przyszedł czas na ich podsumowanie i ogłoszenie wyników.

Szkolny konkurs fotograficzny "Zatrzymani w czasie", upamiętniający insurekcję warszawską:
I miejsce – Iga Dejneka (5a)
II miejsce – Mateusz Pietrzak (7a)
III miejsce – Piotr Szczucki (6a)

Konkursie rysunku i malarstwa historycznego "Ożyw powstanie kościuszkowskie”:
I miejsce – Liwia Rudzińska (6a)
II miejsce – Anna Wąsik (6c)
III miejsce – Katarzyna Chmielewska (6b)
Komisja konkursowa zdecydowała również przyznać dwa wyróżnienia w tym konkursie – dla Zuzanny Uszyńskiej i Aleksandra Witkowskiego z klasy 5a.

Konkurs wiedzy o bohaterze narodowym „Dumni z Kościuszki":
I miejsce – Jerzy Bawiec (7b), który zaprezentował największą w szkole wiedzę o Naczelniku Kościuszce i powstaniu kościuszkowskim
II miejsce – Michał Tkaczyk (6b)
III miejsce – Klaudiusz Markowski (5a)

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom wymienionych konkursów za ich aktywny udział.


        

             

 


 

Prezentacja projektu "Naprzód i nie zapomnieć!"
 

21 marca 2024 r. nasi uczniowie zaprezentowali przed Kapitułą Warszawskiej Nagrody Edukacyjnej im. Marka Edelmana działania w ramach projektu historyczno-obywatelskiego "Naprzód i nie zapomnieć!", realizowanego w naszej szkole w latach 2022-2024. Kapituła wyłoni Laureatów Nagrody w kwietniu 2024 r. Z nadzieją czekamy na ocenę naszej wspólnej pracy.


 


 

Makiety Placu Broni autorstwa uczniów 5a
 

Uczniowie klasy 5a wykonali na lekcjach języka polskiego makiety Placu Broni na podstawie powieści Ferenca Molnara.


 


 

Balet "Don Kichot" w Teatrze Wielkim
 

3 marca 2024 r. chętni uczniowie naszej szkoły wybrali się do Teatru Wielkiego na balet "Don Kichot". Wszyscy byli pod wrażeniem wspaniałego przedstawienia.


     

 


 

Spotkanie z przyszłym żołnierzami Wojska Polskiego
 

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zawsze pamiętamy o tym święcie. W tym roku obchody przebiegały nieco inaczej. Zaproszenie na spotkanie z uczniami klas 7 i 8 przyjęli wyjątkowi goście: por. Mirosława Zabrocka i por. Rafał Koza z Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Śródmieście, podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej, uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, uczniowie z Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego im. Polskich Kryptologów w Warszawie oraz uczniowie 125. Liceum im. Waldemara Milewicza w Warszawie.

Kadeci, w pełnym umundurowaniu i pod bronią, wraz ze swoimi nauczycielami poprowadzili niezwykle interesującą lekcję doradztwa zawodowego. Poinformowali młodszych kolegów, jak wygląda nauka w szkołach ponadpodstawowych o profilu wojskowym, jak dostać się do klasy mundurowej, a potem na Wojskową Akademię Techniczną. Opowiadali o skokach ze spadochronem, dbałości o kondycję fizyczną. Przede wszystkim jednak podkreślali wartość nauki. Przyszły żołnierz musi dysponować tężyzną fizyczną i dużą wiedzą. Uczniowie mieli także okazję obejrzenia widowiskowej musztry paradnej. Na wszystkich zrobiła ona ogromne wrażenie. Był to popis nieprawdopodobnych umiejętności uczniów.

Zobacz galerię zdjęć.


     

     

 


 

Szkolny Konkurs "Książki i film" – podsumowanie


Laureatami Szkolnego Konkursu "Książki i film" zostali: w kategorii klas 5-6 tytuł laureata uzyskał Michał Tkaczyk z klasy 6b, zaś w kategorii klas 7-8 I miejsce zajęła Maja Lisicka z klasy 8b, II miejsce – Lena Białek z klasy 8a, zaś III miejsce – Jerzy Bawiec z klasy 7b. Gratulujemy!


      

 


 

Sukces naszych uczennic w konkursie wokalnym
 

Zofia Dziewińska i Joanna Kubiak z klasy 4a zajęły I miejsce w IX Warszawskim Konkursie Piosenki i Poezji Patriotycznej "Raduje się serce". Gratulujemy!


 


 

Sukcesy naszych uczniów w konkursach fotograficznych
 

W konkursie „Flora i fauna w obiektywie”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 77 im. Wandy Chotomskiej, w kategorii klas 5-8 nagrody zdobyli:

I miejsce - Małgorzata Kołodziej (6a)
III miejsce - Iga Dejneka (5a)
Wyróżnienia:  Michalina Stalińska (7c) i Wojciech Malinowski (6b)



 

W konkursie „Jesienny spacer ulicami Bielan”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 289 im. Henryka Sienkiewicza, II miejsce zajęła Michalina Stalińska z klasy 7c, zaś wyróżnienia zdobyli: Iga Dejneka (5a), Liwia Rudzińska (6a), Anna Wąsik (6c) i Marcel Mendelewski (8c).


 


 

Wokół "Pana Tadeusza"


Uczniowie klas 8a i 8c wykonali na lekcjach języka polskiego prace związane z "Panem Tadeuszem" A. Mickiewicza, m.in. makiety dworku w Soplicowie, książki kucharskie potraw staropolskich, wydania gazety soplicowskiej.


 


 

Wigilie klasowe
 

Klasa 6a świętowała wigilię klasową. Rozdaliśmy sobie prezenty mikołajkowe i śpiewaliśmy wspólnie kolędy. Ozdabianie pierniczków też nam poszło całkiem niezłe. To były wspaniałe chwile dla całej naszej społeczności klasowej. Zobacz galerię zdjęć.


           


Klasa 8a świętowała ostatnia klasową wigilię w restauracji Gościniec na Podwalu. Ten wyjątkowy czas spędziliśmy na wspominaniu wspólnych chwil i klasowych wydarzeń. Było mnóstwo wzruszeń i radości. Dzień, którego nie zapomnimy! Zobacz galerię zdjęć.


       


Klasa 8b również spędziła miłe chwile przy wigilijnym stole. Było sympatycznie, było magicznie.


   

 


 

Matematyka w klasie 4b z wykorzystaniem długopisów 3D
 

Na lekcji matematyki uczniowie klasy 4b korzystali z długopisów 3D, zakupionych w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", tworząc zestaw siedmiu podstawowych znaków rzymskich. Następnie dzieci - podczas pracy w grupach - liczby zapisane w systemie dziesiątkowym przedstawiali w systemie rzymskim.

Zobacz galerię zdjęć.


     

 


 

Uczta na Olimpie – klasy 5a i 5b


Odbyły się kolejne uczty na Olimpie, w których wzięli udział uczniowie klas 5a i 5b.

Zobacz galerię zdjęć.


       

   

 


 

Sukces naszego ucznia w konkursie wokalnym
 

Mikołaj Wasielewski z klasy 8a został laureatem Bielańskiego Konkursu Piosenki im. J. Kofty "Pamiętajcie o ogrodach". Serdecznie gratulujemy!


       

 


 

Warsztaty na temat niepełnosprawności
 

4 grudnia 2023 r. z okazji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w naszej szkole gościliśmy przedstawicielkę Fundacji Kulawa Warszawa p. Izabelę Sopalską-Rybak. Trenerka opowiedziała dzieciom o różnych aspektach życia osób z niepełnosprawnościami, a także przeprowadziła warsztaty z savoir-vivre'u w relacjach z osobami niepełnosprawnymi.


       

 


 

Tydzień Zdrowego Żywienia


Tegoroczny Tydzień Dobrego Żywienia przebiegał pod hasłem: „Jem zdrowo i kolorowo”. Przewodniczący klas 4-8 wylosowali grupę owoców lub warzyw w określonym kolorze. Każdy zespół klasowy wykonał KOLOROWY PLAKAT, na którym znalazły się informacje o wylosowanych warzywach i owocach, a podczas szkolnego DNIA SAŁATEK uczniowie przyrządzali z nich kolorowe i smaczne potrawy. Uczniowie mogli wziąć udział w KONKURSIE NA KRÓTKĄ FORMĘ RYMOWANĄ promującą Tydzień Zdrowego Żywienia w naszej szkole.

Szkolna komisja przyznała dyplomy:

w kategorii PLAKAT
I miejsce – klasa 7c
II miejsce – klasa 6b
III miejsce – klasa 4b
wyróżnienia: klasy 6a, 8a, 6d, 4a

w kategorii KRÓTKA FORMA RYMOWANA
I miejsce – Michał Rypiński i Stanisław Składnik (5b)
II miejsce – Piotr Matyjaszczyk (4c)
wyróżnienie: Wiktoria Nabrdalik (4a)

Gratulujemy!

Zobacz galerię zdjęć.


       

       

 


 

18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
 

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie. W 2015 r. Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła Pierwszy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (WAAD) w dniach 16-22 listopada.
Studenci Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przeprowadzili w klasach czwartych i siódmych zajęcia pt. „Antybiotykoterapia pod lupą Farmaceuty”. Uczniowie dowiedzieli się m.in.:
- co różni bakterię od wirusa,
- które choroby są bakteryjne, a które wywołują wirusy,
- które bakterie są przyjacielem człowieka, a które wrogiem,
- co to są antybiotyki, kiedy i jak należy je stosować,
- jak wybrać dobry probiotyk,
- kto i kiedy odkrył pierwszy antybiotyk,
- w jaki sposób antybiotyki atakują bakterie,
- co to jest antybiotykooporność,
- na czym polega profilaktyka chorób zakaźnych.

Na zakończenie każdego ze spotkań uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy o antybiotykach, osiągając bardzo dobre wyniki.

Zobacz galerię zdjęć.


   

 


 

Wycieczka 7c do Muzeum Karykatury


15 listopada 2023 r. uczniowie klasy 7c wybrali się na wycieczkę do Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.

Zobacz galerię zdjęć.


     

 


 

"Balladyna" J. Słowackiego w wykonaniu uczennic z 8b
 

Uczennice z klasy 8b zaprezentowały przed koleżankami i kolegami fragment "Balladyny" J. Słowackiego. Oliwia zagrała bezwzględną i zakłamaną Balladynę, Konstancja wcieliła się w dobroduszną Alinę, a Alicja - naiwną w miłości do starszej córki wdowę. Dziewczyny zaprezentowały duże umiejętności aktorskie. Występ przygotowały w całości same.


 


 

Budowle starożytnego Rzymu - wystawa prac plastycznych
 

Na lekcjach plastyki uczniowie klas 5-7 narysowali i namalowali budowle starożytnego Rzymu. Zapraszamy do podróży po zabytkowej Europie.


 


 

"Młodzi głosują"


10 października 2023 r. uczniowie klas 7-8 wzięli udział w projekcie "Młodzi głosują", czyli symulacji wyborów parlamentarnych.


 


 

Grzyby Puszczy Kampinoskiej


Uczniowie klas piątych w ramach realizacji podstawy programowej z biologii uczestniczyli w zajęciach terenowych „Grzyby Puszczy Kampinoskiej”. Prowadząca zajęcia pani leśnik, korzystając z prezentacji i zgromadzonych zasobów w Centrum Edukacji KPN, przedstawiła uczniom bogactwo świata grzybów. Wiele z zaprezentowanych gatunków grzybów dzieci znalazły w terenie. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się wielu szczegółów na temat życia grzybów, a także o ich roli w przyrodzie i gospodarce człowieka.

Zobacz galerię zdjęć.


           

 


 

Festiwal Nauki


W tegorocznych lekcjach festiwalowych uczestniczyły cztery klasy.

Uczniowie klasy 3a wzięli udział w ekologicznej grze terenowej „Monopol leśny”, zorganizowanej przez pracowników naukowych Instytutu Nauk Leśnych SGGW. Dzieci miały też okazję spotkać się z Senatem uczelni i jej rektorem.

Klasa 5a uczestniczyła w warsztatach „Lekcja jak się patrzy” na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku UKSW. Uczniowie dowiedzieli się, jak działa wzrok, do czego się nam przydaje i jakie potrafi nam płatać figle.

„Mieszczuchy z pól i lasów” to tytuł zajęć zorganizowanych przez Instytutu Nauk Leśnych SGGW, w których uczestniczyła klasa 4c. Warsztaty dotyczyły dziko żyjących ssaków w mieście, od myszy po łosia. Dzieci dowiedziały się, co sprawia, że coraz częściej w mieście obserwowane są dzikie zwierzęta oraz jak ssaki radzą sobie z presją ze strony człowieka, a także jak właściwie reagować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia. W zajęciach wykorzystano bogaty zbiór różnych gatunków ssaków żyjących w Polsce.

Ponieważ las najlepiej poznaje się w lesie, leśnicy z Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego zabrali klasę 7a na dziewięciokilometrowy spacer pod hasłem „O kampinoskich lasach”. Trasa wycieczki wiodła m. in. skrajem obszaru ochrony ścisłej Sieraków, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej. Uczniowie poznawali las wszystkimi zmysłami. Rozmawiali o tym, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Zobacz galerię zdjęć.


   

   

 


 

"Sprzątanie świata" - działania klasy 6d
 

26 września 2023 r. uczniowie klasy 6d wzięli udział w akcji "Sprzątanie świata". Oto relacja z ich działań.


   

   

   

 


 

"Bądź aktywny z Mistrzem"
 

Klasy 4c i 5b wzięły udział w evencie sportowym "Bądź aktywny z Mistrzem" w ramach programu Szkolny Klub Sportowy w hali COS Torwar. Została także zainaugurowana akcja pod nazwą „Sportowa Przygoda z Detektywem Zdrówko”, dotycząca negatywnego wpływu napojów energetyzujących. Dzieci uczestniczyły w ciekawych i innowacyjnych aktywnościach z gwiazdami polskiego sportu przygotowanych przez SKS-iaków.


   

       

 


 

Sukces naszej uczennicy w konkursie fotograficznym
 

Helena Stępień z klasy 8a zajęła III miejsce w X edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Leśne inspiracje”, zorganizowanego przez Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Serdecznie gratulujemy!


       

 


 

Informacje na temat projektów klas IV-VIII w ubiegłych latach są dostępne w zakładce Archiwum.

 

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie
    Al. W. Reymonta 25
    01-840 Warszawa
  • (22) 663-55-69

Galeria zdjęć