Menu

Programy

Ogarnij Inżynierię

 

"Ogarnij Inżynierię"


Już od kilku lat realizujemy w naszej szkole program edukacyjny „Ogarnij Inżynierię”. Jest to program autorstwa Katalyst Engineering - fundacji non-profit działającej w ramach grupy White Star Foundation (WSF). Misją Fundacji jest pobudzanie wyobraźni i budowanie zainteresowania uczniów inżynierią i naukami ścisłymi.

„Ogarnij Inżynierię” to innowacyjny program edukacyjny, który łączy inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, biologii matematyki, informatyki, techniki, plastyki i innych przedmiotów. Dzieci są urodzonymi inżynierami. Już od najmłodszych lat fascynuje je tworzenie, konstruowanie, rozkładanie urządzeń na części i sprawdzanie, jak działają. „Ogarnij Inżynierię” otwiera przed uczniami świat zaawansowanej technologii, zaprasza do majsterkowania i zabawy z naukami ścisłymi. Dzieci uczą się projektowania, przeprowadzania eksperymentów i praktycznego wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, a także zdobywają umiejętności przydatne w dorosłym życiu.

 


 

Zbuduj z nami most (2021/2022)
 

Uczniowie z klasy 5c realizowali moduł „MOST WANTED – Zbuduj z nami most”. Poznali zawody związane z budową mostów, profesję inżyniera i metodę inżynieryjną. Nauczyli się posługiwać słownictwem związanym z mostami w języku polskim i angielskim, obsługi suwmiarki i odczytywania długości mierzonej za jej pomocą. Badali naprężenia, które działają na mosty, i szukali sposobów ich redukowania. Sprawdzali, które figury geometryczne są najmniej wrażliwe na odkształcenia. Dzisiaj już wiedzą, że najbardziej stabilną figurą geometryczną jest trójkąt. Dużym zainteresowaniem cieszyły się próby z użyciem piasku kinetycznego. Uczniowie zaprojektowali prototyp mostu, który następnie wykonali z makaronu. Most został poddany próbie wytrzymałościowej. Podczas eksperymentowania było dużo dobrej zabawy.

Zobacz galerię zdjęć.


   

   

 


 

Tajemnice zielonych dachów (2021/2022)
 

Uczniowie z klasy 4b realizowali moduł „Tajemnice zielonych dachów”. Udział w zajęciach dostarczył dzieciom dużo radości i okazji do sprawdzenia swoich umiejętności. Wszyscy chętnie brali udział w eksperymentach związanych z wiatrem. Konstruowanie termometrów wymagało od uczniów skupienia i precyzji. Wykonywanie zadań stanowiło dla dzieci również okazję do utrwalania zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. W budowaniu domów lepszymi inżynierami okazały się dziewczynki. Wiele umiejętności nabytych w trakcie zakładania zielonych dachów przyda się w codziennym życiu.

Zobacz galerię zdjęć.


       

   

 


 

Zbuduj z nami most (2020/2021)
 

W czerwcu, po powrocie do nauki stacjonarnej, Fundacja Katalyst Engineering zaprosiła uczniów i nauczycieli z naszej szkoły do przeprowadzenia pilotażu nowego modułu  programu "Ogarnij Inżynierię" pt. „MOST WANTED – Zbuduj z nami most”. Uczniowie z klasy 5b wraz z p. W. Dąbrowską, p. A. Durdyn i p. K. Rumianowską mieli przyjemność poznawać niezwykły i fascynujący świat mostów. Moduł składa się z 22 lekcji realizowanych na różnych przedmiotach. Podobnie jak poprzednie moduły otwiera przed uczniami świat zaawansowanej technologii, zaprasza do majsterkowania i zabawy z naukami ścisłymi. Dzieci uczą się projektowania, przeprowadzania eksperymentów i praktycznego wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, a także zdobywają umiejętności przydatne w dorosłym życiu. Dzięki materiałom i sprzętom otrzymanym z Fundacji dzieci przekonują się, że nauka jest przede wszystkim fascynującą zabawą i wspaniałym doświadczeniem.

Zobacz galerię zdjęć.


   

   


Zobacz film nr 1 (mp4), film nr 2 (mp4) i film nr 3 (mp4).

 


 

Tajemnice zielonych dachów (2020/2021)
 

Z powodu pandemii wiele działań w ramach realizacji modułu programu Ogarnij Inżynierię – "Tajemnice zielonych dachów" uległy częściowej modyfikacji. Dom tradycyjny i dom z zielonym dachem uczniowie z klasy 5c wykonali dopiero po powrocie do nauki stacjonarnej. Korzystając z upalnej pogody, testowanie dachów przeprowadzono poprzez poddanie ich bezpośredniemu działaniu energii słonecznej (poprzednio stosowano ogrzewanie lampami). Uzyskane wyniki pomiaru temperatury i wilgotności w domach potwierdziły wyższość zielonego dachu nad tradycyjnym.


   

   

   


 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie
    Al. W. Reymonta 25
    01-840 Warszawa
  • (22) 663-55-69

Galeria zdjęć