Ogarnij Inżynierię

"Ogarnij Inżynierię"

Już od kilku lat realizujemy w naszej szkole program edukacyjny „Ogarnij Inżynierię”. Jest to program autorstwa Katalyst Engineering - fundacji non-profit działającej w ramach grupy White Star Foundation (WSF). Misją Fundacji jest pobudzanie wyobraźni i budowanie zainteresowania uczniów inżynierią i naukami ścisłymi.

„Ogarnij Inżynierię” to innowacyjny program edukacyjny, który łączy inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, biologii matematyki, informatyki, techniki, plastyki i innych przedmiotów. Dzieci są urodzonymi inżynierami. Już od najmłodszych lat fascynuje je tworzenie, konstruowanie, rozkładanie urządzeń na części i sprawdzanie, jak działają. „Ogarnij Inżynierię” otwiera przed uczniami świat zaawansowanej technologii, zaprasza do majsterkowania i zabawy z naukami ścisłymi. Dzieci uczą się projektowania, przeprowadzania eksperymentów i praktycznego wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, a także zdobywają umiejętności przydatne w dorosłym życiu.

Zbuduj z nami most (2022/2023)

W roku szkolnym 2022/2023 klasa 5b w ramach programu „Ogarnij Inżynierię” realizowała zadania modułu  „MOST WANTED – Zbuduj z nami most”. Uczniowie poznali zawody związane z budową mostów, zawód inżyniera i metodę inżynieryjną. Nauczyli się posługiwać słownictwem związanym z mostami w języku polskim i angielskim, obsługi suwmiarki i odczytywania długości mierzonej za jej pomocą. Poznali rolę zbrojenia w zwiększaniu wytrzymałości materiału oraz rolę korzeni w utrzymaniu struktury gleby. Sprawdzali, które figury geometryczne są najmniej wrażliwe na odkształcenia. Najbardziej stabilną figurą geometryczną okazał się trójkąt. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się eksperymenty z użyciem piasku kinetycznego. Uczniowie zaprojektowali mosty, które następnie wykonali z makaronu. Mosty został poddane próbie wytrzymałościowej. Podczas eksperymentowania było dużo dobrej zabawy.

Tajemnice zielonych dachów (2022/2023)

W roku szkolnym 2022/2023 klasa 4c w ramach programu „Ogarnij Inżynierię” realizowała zadania modułu „Tajemnice zielonych dachów”. Uczniowie poznali pojęcie inżynierii, dowiedzieli się, czym zajmuje się inżynier oraz na czym polega metoda inżynieryjna jako sposób rozwiązywania problemu. Omawiali potrzeby życiowe roślin oraz ich znaczenie w przyrodzie i życiu człowieka. Dowiedzieli się także, czym są zielone dachy, poznali ich zalety i wady. Uczniowie podczas zajęć terenowych dokonywali pomiarów składników pogody. Budowali domy z tradycyjnymi i zielonymi dachami, porównywali panujące w nich warunki.

Zbuduj z nami most (2021/2022)

Uczniowie z klasy 5c realizowali moduł „MOST WANTED – Zbuduj z nami most”. Poznali zawody związane z budową mostów, profesję inżyniera i metodę inżynieryjną. Nauczyli się posługiwać słownictwem związanym z mostami w języku polskim i angielskim, obsługi suwmiarki i odczytywania długości mierzonej za jej pomocą. Badali naprężenia, które działają na mosty, i szukali sposobów ich redukowania. Sprawdzali, które figury geometryczne są najmniej wrażliwe na odkształcenia. Dzisiaj już wiedzą, że najbardziej stabilną figurą geometryczną jest trójkąt. Dużym zainteresowaniem cieszyły się próby z użyciem piasku kinetycznego. Uczniowie zaprojektowali prototyp mostu, który następnie wykonali z makaronu. Most został poddany próbie wytrzymałościowej. Podczas eksperymentowania było dużo dobrej zabawy.

Tajemnice zielonych dachów (2021/2022)

Uczniowie z klasy 4b realizowali moduł „Tajemnice zielonych dachów”. Udział w zajęciach dostarczył dzieciom dużo radości i okazji do sprawdzenia swoich umiejętności. Wszyscy chętnie brali udział w eksperymentach związanych z wiatrem. Konstruowanie termometrów wymagało od uczniów skupienia i precyzji. Wykonywanie zadań stanowiło dla dzieci również okazję do utrwalania zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. W budowaniu domów lepszymi inżynierami okazały się dziewczynki. Wiele umiejętności nabytych w trakcie zakładania zielonych dachów przyda się w codziennym życiu.

Zbuduj z nami most (2020/2021)

W czerwcu, po powrocie do nauki stacjonarnej, Fundacja Katalyst Engineering zaprosiła uczniów i nauczycieli z naszej szkoły do przeprowadzenia pilotażu nowego modułu  programu "Ogarnij Inżynierię" pt. „MOST WANTED – Zbuduj z nami most”. Uczniowie z klasy 5b wraz z p. W. Dąbrowską, p. A. Durdyn i p. K. Rumianowską mieli przyjemność poznawać niezwykły i fascynujący świat mostów. Moduł składa się z 22 lekcji realizowanych na różnych przedmiotach. Podobnie jak poprzednie moduły otwiera przed uczniami świat zaawansowanej technologii, zaprasza do majsterkowania i zabawy z naukami ścisłymi. Dzieci uczą się projektowania, przeprowadzania eksperymentów i praktycznego wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, a także zdobywają umiejętności przydatne w dorosłym życiu. Dzięki materiałom i sprzętom otrzymanym z Fundacji dzieci przekonują się, że nauka jest przede wszystkim fascynującą zabawą i wspaniałym doświadczeniem.

Zobacz film nr 1 (mp4), film nr 2 (mp4) i film nr 3 (mp4).

Tajemnice zielonych dachów (2020/2021)

Z powodu pandemii wiele działań w ramach realizacji modułu programu Ogarnij Inżynierię – "Tajemnice zielonych dachów" uległy częściowej modyfikacji. Dom tradycyjny i dom z zielonym dachem uczniowie z klasy 5c wykonali dopiero po powrocie do nauki stacjonarnej. Korzystając z upalnej pogody, testowanie dachów przeprowadzono poprzez poddanie ich bezpośredniemu działaniu energii słonecznej (poprzednio stosowano ogrzewanie lampami). Uzyskane wyniki pomiaru temperatury i wilgotności w domach potwierdziły wyższość zielonego dachu nad tradycyjnym.