Historia szkoły

Najważniejszą w świecie rzeczą nie jest to, gdzie teraz jesteśmy, lecz dokąd zmierzamy.
- O. Holmes

Pierwszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 209 przywitała pani dyrektor Zofia Roszkowska 1 września 1961 r. w budynku przy ul. Staffa 37. Z biegiem lat zmieniało się kierownictwo szkoły i jej siedziba. We wrześniu 1967 r. szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Żeromskiego 22, a od 1975 r. do dziś mieści się przy ul. Reymonta 25.

Obchodami dziesięciolecia istnienia szkoły w 1971 r. kierowała pani dyrektor Teresa Kwiatkowska, która zarządzała placówką do 1982 r. Wtedy funkcję dyrektora powierzono pani Bogumile Gołackiej. To ona zorganizowała uroczyste obchody srebrnego jubileuszu szkoły. W szkole uczyło się wówczas ponad tysiąc dwustu uczniów.

1 września 1989 r. funkcję dyrektora objęła pani Wanda Staniszewska. To pod jej kierownictwem obchodziliśmy jubileusz trzydziestolecia i czterdziestolecia funkcjonowania szkoły, której patronką 7 grudnia 1991 r. na wniosek uczniów, rodziców i nauczycieli została Hanka Ordonówna, przedwojenna artystka filmowa i kabaretowa, a w czasie II wojny światowej opiekunka „tułaczych dzieci”. Działalność podczas wojny naszej patronki, choć mniej znana, zasługuje na szczególny podziw i uznanie.

W latach 2006-2018 szkołą kierowała pani Jolanta Krzak. Jej przypadł zaszczyt zorganizowania obchodów pięćdziesięciolecia istnienia placówki, które odbyły się 23 września 2011 r. (galeria).

1 września 2018 r. stanowisko dyrektora objęła pani Małgorzata Miller. 28 kwietnia 2022 r. odbyły się obchody 60. rocznicy powstania szkoły.

Szkoła w ciągu swej długiej historii dała się poznać jako miejsce, do którego dzieci chętnie przychodzą i w którym lubią przebywać. Świadczy o tym między innymi uzyskanie przez placówkę certyfikatów „Szkoły bez przemocy”, „Szkoły z prawami dziecka”, "Szkoły z pomysłem", „Szkoły Odkrywców Talentów” oraz Szkoły Wspierającej Uzdolnionych "Wars i Sawa", Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi", Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją" oraz "Varsavianistycznej Szkoły".

Działalności szkoły przyświecają słowa Marii Grzegorzewskiej: „Każde dziecko ma prawo do nauki, a także do sukcesu na miarę jego możliwości”. Nasze hasło to:

Z nami mądrze, przyjaźnie, bezpiecznie.