Menu

Szkoła z pomysłem

 

Warsztaty kulinarne


Zajęcia kulinarne dla uczniów z klas czwartych odbywały się w roku szkolnym 2015/2016. Prowadziła je p. Władysława Dąbrowska.


Cele:

1. Zainteresowanie uczniów umiejętnościami kulinarnymi wykorzystywanymi w życiu codziennym.
2. Spędzanie wolnego czasu w ciekawy i pożyteczny sposób.
3. Poznawanie zasad prawidłowego odżywiania się niezbędnych w dorosłym życiu.
4. Wdrażanie zasad higieny osobistej podczas przyrządzania i spożywania posiłków.
5. Doskonalenie umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD ułatwiającym pracę w kuchni.
6. Doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
7. Kształcenie umiejętności samodzielnego przygotowywania posiłków, nakrywania do stołu, kulturalnego zachowywania się przy stole.

Zobacz galerię zdjęć z kolejnych spotkań.


Pierwsze spotkanie – „Dlaczego warto jeść owoce?”

Wspólnie ułożyliśmy regulamin zajęć kulinarnych. Każdy uczestnik własnoręcznie go podpisał. Rozmawialiśmy o wartościach odżywczych owoców. Przyrządziliśmy sałatkę owocową (składniki: mango, banany, mandarynki, kiwi, rodzynki, jogurt naturalny). W naszych książeczkach powstały kolorowe kosze owoców. Najprzyjemniejszą częścią zajęć była wspólna degustacja sałatki.


       

 

Drugie spotkanie – „Mój pomysł na kanapkę”

Podstawą naszych kanapek były warzywa. Dowiedzieliśmy się, jakie ważne składniki dla naszego zdrowia zawierają. Pokroiliśmy w plasterki: pomidory, ogórki, paprykę żółtą i czerwoną, rzodkiewkę, marchewkę, żółty ser i wędlinę. Bardzo dokładnie umyliśmy zieloną sałatę. Uczniowie, którzy lepiej posługują się nożem, drobno pokroili szczypiorek. Potem uruchomiliśmy naszą wyobraźnię i powstały rozmaite kanapki, które zjedliśmy ze smakiem.


       
 


Trzecie spotkanie – „Pasty serowe”

Podstawą jednej pasty z sera białego był tuńczyk – źródło cennych kwasów tłuszczowych omega-3.  Dla zaostrzenia smaku dodaliśmy do niej dużo szczypiorku. Druga pasta składała się z białego sera, rzodkiewki i pietruszki. Pomidorki koktajlowe stanowiły smaczną dekorację. Przyrządziliśmy małe, wartościowe, pyszne przekąski.


       

 

Czwarte spotkanie – „Takie dania lubimy najbardziej”

Poznaliśmy zasady bezpiecznego posługiwania się mikserem i gofrownicą. Część z nas przesiewała mąkę, inni nalewali mleko, wsypywali proszek do pieczenia, cukier waniliowy, kroili owoce. Najtrudniejsze jednak było oczekiwanie, aż gofry się upieką. Wykorzystaliśmy ten czas na rozwiazywanie tematycznych krzyżówek i rysowanie. Każdy z nas mógł sam, zgodnie ze swoimi upodobaniami, udekorować swojego gofra.


Nasz przepis:

Składniki: 2 jajka (żółtka oddzielone od białek), 2 szklanki mleka, 2 szklanki mąki, 1/3 szklanki oleju, 1 małe opakowanie cukru waniliowego, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, szczypta soli (do ubijania białek).
Wszystkie składniki zmiksować, ubite białka delikatnie wymieszać z ciastem.
Smacznego! Nam smakowało.


       

 

Piąte spotkanie – „Czerstwe pieczywo też może być smaczne”

Poznaliśmy zasady bezpiecznego posługiwania się tosterem. Nauczyliśmy się przygotowywać grzanki. Coraz lepiej radzimy sobie z krojeniem warzyw. Przekonaliśmy się, że czerstwe pieczywo może być bardzo smaczne, jeżeli opieczemy je w tosterze. Przygotowaliśmy ciepłe, chrupiące i apetyczne przekąski, których zapach rozszedł się po szkole, zachęcając do odwiedzin naszej „kulinarnej pracowni”.


       

 

Szóste spotkanie – „Pijmy pożywne soki owocowo-warzywne”

Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby każdy z pięciu posiłków, zjadanych codziennie, zawierał warzywa i owoce. Jedną  z porcji można zastąpić sokiem owocowo-warzywnym. Postanowiliśmy więc przygotować sok marchwiowo-jabłkowy. Wcześniej poznaliśmy budowę sokowirówki i zasady bezpiecznego posługiwania się nią. Obraliśmy kilka kilogramów jabłek i marchewek. „Wycisnęliśmy” świeży – bez konserwantów i sztucznych barwników – smaczny i pożywny sok, pełen witamin i minerałów. Polecamy!


       

 

Siódme spotkanie – „Wielkanocny zajączek”

Obecnie, w czasach pełnych pośpiechu, kiedy posiłek w ciągu dnia spożywany jest często poza domem, przywiązywanie dużej wagi do sztuki układania serwetek może wydawać się staromodne. Jednakże, nie brakuje wydarzeń, w których istotną rolę odgrywa stół. Właśnie Święta Wielkanocne stanowią idealną okazję do artystycznego ułożenia serwetek, przeobrażających stół nakryty w stół pięknie udekorowany. Postanowiliśmy więc nauczyć się tworzenia serwetkowego „Wielkanocnego zajączka”. Musimy przyznać, iż początki były trudne.


       

 

Zdrowe gotowanie z Early Stage

19 marca niektórzy z nas wzięli udział w zajęciach zdrowego gotowania zorganizowanych przez Szkołę Językową Early Stage. Pod okiem wykwalifikowanych pracowników „Szkoły na widelcu” mogliśmy nauczyć się przyrządzać zdrowe i smaczne potrawy. Przygotowaliśmy: zielony koktajl, sałatkę ze szpinakiem, kanapki z humusem, deser jogurtowo – truskawkowy i lemoniadę z marchewki, ogórka i pomarańczy. Wszystkie potrawy bardzo nam smakowały.

Zobacz galerię zdjęć.


       

       

 

Ósme spotkanie – „Koktajle na bazie jogurtu i kefiru”

Tym razem przygotowaliśmy dwa koktajle według przepisów.

Koktajl truskawkowo-bananowy
Składniki: 1/2 kg truskawek, 1/2 banana, 2-3 łyżki soku z cytryny, słodzik, 1/2 litra kefiru.
Przygotowanie: Banana lekko zamrozić. Truskawki umyć i oczyścić. Do wysokiego naczynia wrzucić banana, dodać truskawki i zmiksować. Dodać sok z cytryny, wymieszać i dosmakować. Dodać kefir. Schłodzić.

Koktajl z kiwi
Składniki: 3/4 szklanki jogurtu, 1-2 kiwi, 1 łyżeczka miodu, szczypta cynamonu.
Przygotowanie: Kiwi obrać, pokroić na małe kawałeczki. Dodać mleko, miód i cynamon. Wszytko zmiksować dokładnie. Koktajl podawać schłodzony.

Ponieważ już wiele potrafimy, praca przebiegała bardzo sprawnie. Nauczyliśmy się bezpiecznie posługiwać blenderem.  Po degustacji zgodnie orzekliśmy, że smaczniejszy jest koktajl truskawkowy.


       

 

Dziewiąte spotkanie – „Ananasy”

O właściwościach ananasa wiedzieli już Francuzi w czasach króla Ludwika XIV. Jeśli chcemy, aby nasza zdrowa dieta była przy okazji smaczna, do jadłospisu dodajmy  świeże ananasy. Ananasy są doskonały źródłem wielu minerałów i witamin m.in. witaminy A, C, B1, B2, B6 oraz PP, a także kwasu foliowego, fosforu, cynku, miedzi żelaza i manganu. W skład ananasów wchodzi enzym bromelia, który łagodzi stany zapalne, zmniejsza obrzęki, niweluje niestrawność i zgagę. W Polsce przez długie lata ananasy można było dostać jedynie w puszkach. Obecnie możemy kupić świeże owoce nawet w osiedlowym warzywniaku.

Takiego właśnie ananasa nauczyliśmy się prawidłowo obierać ze skórki i kroić na mniejsze kawałki, które następnie z apetytem zjedliśmy. Część zieloną ananasa – eksperymentalnie – posadzimy w doniczce. W drugiej części zajęć tworzyliśmy swoją piramidę żywieniową, pamiętając o warzywach i owocach.


       

 

Dziesiąte spotkanie – „Sandwicze – zapiekane kanapki”
 
Poznaliśmy zasady bezpiecznego posługiwania się opiekaczem do kanapek. Pokroiliśmy świeże ogórki i rzodkiewki. Połowę kromek chleba cienko posmarowaliśmy masłem. Położyliśmy na nie plastry wędliny i żółtego sera. Całość przykryliśmy drugą częścią chleba. Tak przygotowane tosty kolejno wkładaliśmy do opiekacza. Ciepłe i chrupiące kanapki zjedliśmy ze smakiem.


        

 

Jedenaste spotkanie – „Kolorowe koreczki”

Uczyliśmy się, jak w prosty sposób przygotować wartościowe, smaczne i kolorowe przekąski dla domowników lub naszych gości. Dokładnie umyte warzywa pokroiliśmy na małe kawałki. Nabijając na patyczki przygotowane składniki komponowaliśmy różnorodne koreczki. Zajęcia zakończyła wspólna degustacja.


        

 

Dwunaste spotkanie – „Przekąski zawijane”

Wałkiem do ciasta dokładnie „rozprasowaliśmy” kawałki pieczywa tostowego, które następnie posmarowaliśmy białym serkiem z dodatkiem ziół. Na cienkie paski pokroiliśmy szynkę, paprykę i ogórki. Składniki ułożyliśmy na chlebie, który zwinęliśmy w rulonik. Całość przekłuliśmy wykałaczką. W prosty sposób przygotowaliśmy smaczne przekąski.


       

 

Trzynaste spotkanie  – „Spotkanie przy herbacie”

Naszym honorowym gościem była Pani Iwona Kaszowska, której pasją są podróże, a ulubionym napojem herbata.
Pani nauczyła nas, jak prawidłowo przygotować herbatę angielską, oczywiście konieczne z mlekiem. Dowiedzieliśmy się, co zrobić, aby herbata dłużej pozostała gorąca. Mieliśmy okazję zobaczyć różne gatunki herbaty, akcesoria używane w trakcie jej przygotowywania oraz obejrzeć książki poświęcone sztuce parzenia tego napoju. Wiemy już, że herbata zielona suszyła się na słońcu, zaś czarna herbata pozbawiona była dostępu do światła. Pijąc herbatę w eleganckich filiżankach i jedząc smaczne ciasteczka, z uwagą słuchaliśmy opowieści o fabryce herbaty na Sri Lance.


        

 

Czternaste spotkanie – „Czas na deser”

Pokroiliśmy w kostkę: pomarańcze, banany, brzoskwinie, ananasy i nektarynki. Owoce nałożyliśmy do szklanych pucharków. Całość udekorowaliśmy bitą śmietaną, świeżymi malinami i kandyzowaną skórką pomarańczy. Lubimy takie desery.


        

 

Piętnaste spotkanie – „Piszinger”

Przygotowaliśmy smakowite wafelki, o trzech różnych smakach wg następującego przepisu:

Składniki: puszka (510 g) masy krówkowej, 100 g masła, opakowanie kwadratowych wafli.
Masło ubijamy na puszysta masę następnie do masła dodajemy po łyżce kajmaku i całość miksujemy na gładki krem.

Dokładne rozsmarowanie masy na powierzchni wafli okazało się trudnym zadaniem. Pokrojenie całości na równe części też nie było łatwe.
Najprzyjemniejszą częścią spotkania jak zawsze była degustacja.


         

 

Szesnaste spotkanie – „Herbata po japońsku”

Tym razem  Pani Iwona Kaszowska nauczyła nas przyrządzać zieloną herbatę po japońsku. Dowiedzieliśmy się o tradycji picia herbaty w Japonii oraz rytuale jej przygotowywania. Bambusową łyżeczką należy wsypać do miseczki sproszkowaną zieloną herbatę, a następnie zalać ją wodą i roztrzepać specjalnym bambusowym przyrządem (chasen), przypominającym z wyglądu pędzel do golenia. Podając herbatę drugiej osobie trzeba przekręcić miseczkę i ukłonić się.

Pani poczęstowała nas smacznym ciastem z zielonej herbaty. Cały czas towarzyszyła nam japońska laleczka kokeshi. Podczas tego spotkania uczyliśmy się także jeść pałeczkami. Niektórzy z nas radzili sobie nieźle, inni potrzebowali dłuższego treningu. To było bardzo ciekawe spotkanie.


                 

 

Siedemnaste spotkanie – „Dzień dziecka”

Rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy dotyczące warzyw i owoców. Przygotowaliśmy mały, słodki poczęstunek. Nauczyliśmy się kilku wesołych piosenek m.in. o wartościach odżywczych produktów mlecznych. Bawiliśmy się doskonale.


         

 

Osiemnaste spotkanie – „Herbata z samowara”

Samowar przypomina kociołek na nóżkach z kranikiem i czajniczkiem na wierzchu. Elementy, które zawsze muszą się w nim pojawić, to właśnie czajniczek na esencję herbacianą oraz zbiornik na gorącą wodę zaopatrzony w mały kranik do upuszczania wrzątku. Niezbędny jest także element grzewczy, który w oryginalnych samowarach był szeroką rurą biegnącą pionowo przez cały samowar od dołu zakończoną rusztem, a od góry kominem. Wewnątrz rury rozpalało się węgiel drzewny. Nasz samowar do grzania wody wykorzystuje grzałkę elektryczną. Czajniczek z esencją zawsze znajduje się na wierzchu samowara, dzięki czemu może być ciągle ogrzewany. Najpierw nalewa się do szklanki ulubioną ilość esencji z czajniczka, a następnie rozcieńcza się ją wodą nalewaną z kranika. Herbatę w szklance przyprawia się według uznania cukrem i cytryną lub pozostawia gorzką. Do dyspozycji mamy słodką konfiturę. Nie należy dodawać jej do herbaty. Konfiturę nabiera się na spodek i ze spodka łyżeczką wkłada do ust, a następnie popija od razu herbatą, tak aby w ustach wszystko się wymieszało. Bardzo dobrze z herbatą przyrządzoną po rosyjsku smakowało nam ciasto drożdżowe.


                

 

Dziewiętnaste spotkanie – „Niby lody”

To było nasze ostatnie spotkanie kulinarne. Z tej okazji przygotowaliśmy coś na słodko. Biały ser z dodatkiem niewielkiej ilości cukru pudru utarliśmy na puszystą masę. Dodaliśmy owoce. Przyrządzony krem nałożyliśmy do specjalnych wafelków. „Niby lody” zjedliśmy ze smakiem.


        

 

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie
    Al. W. Reymonta 25
    01-840 Warszawa
  • (22) 663-55-69

Galeria zdjęć