Menu

Programy

 

Bezpieczni w Internecie
 

W naszej szkole są prowadzone działania mające na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

Internet niesie ze sobą wiele korzyści, lecz bywa także miejscem, w którym ludzie pokazują często swoje nie najlepsze oblicze. Cyberprzemoc staje się coraz bardziej niepokojącym zjawiskiem. Według badań UNICEF z 2019 roku, 70% młodych ludzi doświadczyło przemocy w Internecie, a przeciętny nastolatek spędza w cyberświecie nawet 3 godziny dziennie. Jednym z ważnych obszarów działań UNICEF jest ochrona dzieci przed przemocą. Przemoc może przybierać różne formy – od fizycznej, przez słowną, dręczenie czy cyberprzemoc, która ma miejsce właśnie w Internecie. W przestrzeni Internetu spędzamy bardzo dużo czasu. To, jak będziemy wzajemnie traktować się w Internecie, wpłynie nie tylko nasze samopoczucie, ale też na życie innych. Cyberprzemoc istnieje i ważne, aby wiedzieć, jak jej przeciwdziałać i jak na nią reagować.

Przeczytaj 10 pytań o cyberprzemocy (pdf).


Rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat zagrożeń czyhających na dzieci w Internecie oraz poznać skuteczne metody na wyeliminowanie niebezpieczeństw, zachęcamy do odwiedzenia następujących stron internetowych:

●  fdds.pl – oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
●  www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa
●  www.sieciaki.pl – strona promująca bezpieczne zachowania w sieci
●  www.dzieckowsieci.pl – strona kampanii „Chroń dziecko w sieci”, która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
●  dyzurnet.pl

●  Ochrona dziecka w Internecie – poradnik dla rodziców
●  Dziecko bezpieczne przed ekranem – 8 porad dla rodziców
●  Groźne internetowe wyzwania
●  Szkodliwe treści w Internecie, nie akceptuję, reaguję! – poradnik dla rodziców
●  Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie? – poradnik dla rodziców (pdf)
●  Promujemy bezpieczeństwo w sieci
●  Sharenting i wizerunek dziecka w sieci
●  Jak mądrze kontrolować aktywność swoich pociech w sieci?
●  Co moje dziecko robi na YouTube? (pdf)
●  Poradnik dla ofiar cyberprzemocy. NASK i PCPSI radzą, co robić

 


Gry komputerowe – dobra zabawa, rozwojowa szansa czy niebezpieczna rozrywka?



Dzieci i młodzież a media społecznościowe



Fomo – lęk przed odłączeniem


 


 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie
    Al. W. Reymonta 25
    01-840 Warszawa
  • (22) 663-55-69

Galeria zdjęć