Menu

Programy

 

Więcej o dysleksji


W ramach obchodzonego co roku w naszej szkole Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji pragnę udostępnić kilka materiałów, pomysłów do pracy z dzieckiem zarówno do wykorzystania w domu, jak i w szkole. Zapraszam do systematycznego odwiedzania strony. 

 

Kilka ćwiczeń, gier utrwalających zasady ortograficzne, pisownie trudnych wyrazów!

1. Dyktanda online

Na stronie https://dyktanda.online/app/ uczniowie z klas 1- 8 mogą uzupełnić dyktanda o różnej tematyce i poziomie trudności.

2. Fiszki ortograficzne

Pomoc, którą można bez problemu wykonać w domu. Przygotowujemy karty takie jak do gry. Z jednej strony karty piszemy wyraz z luką, z drugiej literkę, która jest do wpisania. Tasujemy komplet kart. Bierzemy po kolei po jednej karcie do ręki i odgadujemy pisownię wyrazów, sprawdzając na odwrotnej stronie, czy nie zrobiliśmy błędu. Można ćwiczyć konkretną trudność ortograficzną (wypisać tylko wyrazy z ż lub rz) lub dwie, trzy, wszystkie naraz.

3. Zasady ortograficzne języka polskiego w jednym miejscu - https://xn--jzyk-polski-rrb.pl/zasady-ortograficzne

4. Utrwalanie zasad pisowni

Pod większością ćwiczeń można sprawdzić poprawność ich wykonania lub zobaczyć do nich odpowiedzi:

https://epodreczniki.pl/a/proba-krolewskiej-corki/D1CGOe60k

-u https://epodreczniki.pl/a/o-malutkim-uparciuchu/DgY22ErZk

-ó/u https://epodreczniki.pl/a/nie-przelewaj-z-pustego-w-prozne-czyli-o-o-i-u/DjZqr8kJk

-ó/u https://epodreczniki.pl/a/diabel-tkwi-w-szczegolach-czyli-o-o-i-u/DguEEMTWs

 

https://epodreczniki.pl/a/slonce-prazy-zolw-na-plazy/DgtmJ4pVk

-rz https://epodreczniki.pl/a/porzadki-na-warzywnych-grzadkach/D1EDrZJM1

-ż/rz https://epodreczniki.pl/a/urzekajace-rzesy-zaby-bozenki-czyli-o-rz-i-z/DioowzpRh

-rz/ż https://epodreczniki.pl/a/zubr-grzecznie-zuje-dojrzala-porzeczke-czyli-o-rz-i-z/D1HEMVJ9A

 

-h https://epodreczniki.pl/a/halas-z-blahego-powodu/DC35p5vIp

-ch https://epodreczniki.pl/a/zuchwaly-chochlik-kocha-smiech/D1FwflUqo

-ch/h https://epodreczniki.pl/a/hrabia-i-chinska-herbata-czyli-o-ch-i-h/DySHewB2N

-ch/h https://epodreczniki.pl/a/mucha-choruje-hiena-harcuje-czyli-o-ch-i-h/Dc69yHWqR

 

Miłej zabawy:) Inne propozycje już niedługo!

 


 

Kolejne publikacje do których warto zajrzeć!

1. Wspomnienia ucznia dyslektycznego (pdf)
2. Zawód - matka dyslektyka (pdf)
3. Dekalog dla rodziców (pdf)

 

 

Dzisiaj kilka propozycji na utrwalenie tabliczki mnożenia! Miłej zabawy:)

1. Duetka
Brystol (najlepiej kolorowy) tniemy na prostokąty wielkości kart do gry. Na każdym prostokącie z jednej strony (awers) piszemy działanie, a na odwrocie (rewers) jego wynik. Tak przygotowanymi kartami gra dwójka osób. Każda osoba dostaję po tyle samo kart i na zmianę każda z nich pokazuje przeciwnikowi kartkę z działaniem (awers). Sama patrzy na rewers z wynikiem. Gdy przeciwnik poda prawidłowy wynik, otrzymuje kartkę i  kładzie ją obok siebie. Gdy się pomyli, kartka pozostaje u pytającego, który pokazuje prawidłową odpowiedź. Wygrywa osoba, które uzbierało najwięcej kartek.

2. Memory 
Ze sztywnego kartonu  wycinamy dwa kwadraty. Na jednym piszemy działanie (np. 6x2), a na drugim wynik (12). Ilość zrobionych par zależy od wieku dziecka. Możemy mnożyć tylko przez określoną liczbę np. tylko przez 2, przez kilka liczb np. przez 6,7 8 albo utrwalać całą tabliczkę mnożenia. Gramy jak w typowe memory. 

3. Wojna na liczby
Pamiętasz zasady karcianej gry w wojnę? Lekka modyfikacja tej gry:
- Po pierwsze z talii wybieramy tylko asy (zamiast 1) i karty od 2 do 10. 
- Po drugie obie karty przejmuje osoba, która prawidłowo odpowie na pytanie jaki jest wynik ich mnożenia. 
- Jeśli gramy z dzieckiem, czekamy na jego odpowiedz. Jeżeli poda zły wynik, dołączamy obie karty do swojej kupki kart. 

4. Bingo
Rozdajemy dziecku plansze 4x4 (liczba osób może być dowolna). Dziecko może sam taką plansze stworzyć, wystarczy kartka papieru. Dziecko wypełnia pola dowolnymi liczbami. Uczestnicy rzucają dwoma kostkami albo odkrywają dwie karty, mnożą liczby, które się na nich pokazały i jeżeli mają taki wynik na swojej planszy, to go zaznaczają. Zaznaczenie czterech pól pionowo, poziomo lub po przekątnej oznacza koniec gry, czyli BINGO! 

5. Okrągłe domino
Domino chyba układał już każdy, ale okrągłe domino może być dla dziecka czymś nowym. Zasady standardowe, tylko elementy nie są prostokątami. Po poprawnym ułożeniu wszystkich elementów powstanie koło (a w zasadzie pierścień kołowy). 

Okrągłe domino (pdf)

6. Gra planszowa "Ślimak"
Po wydrukowaniu, grę przyklejamy na tekturę i kolorujemy według uznania. Przed rozpoczęciem gry należy przygotować pionki i kostkę.
Zasady gry:
Pionki ustawiamy na polu STARTowym. Ustalamy kolejność rozpoczynania gry (np. zaczyna najmłodszy). Gracze na zmianę rzucają kostką i przesuwają się o ilość pół wskazaną przez kostkę. Jeśli gracz stanie na polu z działaniem (np. 6x4), musi obliczyć wynik tego działania (24) i przesunąć się na pole z tym wynikiem. Dzięki temu czasem idzie naprzód, a czasem musi się wycofać. Jeżeli stanie na polu z liczbą rzuca następna osoba. Wygrywa zawodnik, który pierwszy stanie na polu META.

7. Na stronie tabliczkamnożenia.pl można poćwiczyć mnożenie w sposób interaktywny.


Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z poniższymi pozycjami!


Materiały do pobrania:

Wywiad z prof. Martą Bogdanowicz (pdf)

Joanna Dąbrowska - Subiektywne rozważania o życiu z dysleksją (pdf)

Renata Czabaj - Niełatwo być rodzicem dziecka z dysleksją (pdf)

Marta Bogdanowicz - Dzień powszedni dyslektycznego dziecka (pdf)

 


 
Kolejne pomysły! 
Tym razem zabawy stymulujące rozwój językowy, poszerzające słownictwo dziecka, ćwiczące budowanie wypowiedzi. 

1. Story cubes – zrób to sam
Story cubes, czyli kości opowieści są już od dawna dostępne w sklepach. Można jednak mieć takie kostki nie wydając ani grosza, co więcej można je zrobić samemu w domu. Link do strony. Na czym to polega? Jeden z wariantów gry - Rzuć wszystkimi kostkami. Rozpoczynasz swoje opowiadanie od "Dawno, dawno temu" lub jeśli wolisz "Pewnego razu". Następnie opowiadasz historię w oparciu o obrazki, które wypadły na kostkach. Zaczynasz od dowolnego z nich, najlepiej od tego, który jako pierwszy przykuł Twoją uwagę. Nie ma złych odpowiedzi, jedyne co cię ogranicza, to Twoja własna wyobraźnia. Obudź ją w sobie i daj się jej ponieść, a fantastyczne opowieści same zrodzą się w Twojej głowie!
 
2. Wyturlaj sobie opowieść!
„Turlane opowieści” to gra, do której potrzeba jedynie kartki papieru, długopisu i kostki. Dobra zabawa gwarantowana! Gra składa się z tabelki, którą można wydrukować lub narysować oraz kostki do gry. Zabawa polega na uzupełnieniu kolejnych pól tabeli tekstem lub rysunkiem. Następnie należy cztery razy rzucić kostką. Za każdym razem liczba oczek odsyła nas do odpowiedniego pola w odpowiedniej kolumnie tabeli. I tak np. gdy wyrzucimy kolejno: 6,3,2,5. Odczytujemy pole 6 w kolumnie I (KIEDY?), następnie pole 3 w kolumnie II (GDZIE?), potem pole 2 w kolumnie III (KTO?) i na końcu pole 5 w kolumnie IV (CO?). A następnie tworzymy z tego krótką powieść (możemy ją rozwijać, dodając kolejne określenia) lub początek opowieści, którą dopowiadamy/dopisujemy już według własnego uznania. Historia może być opowiadana lub można ją zapisywać.
 
 

Agnieszka Parać 


 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie
    Al. W. Reymonta 25
    01-840 Warszawa
  • (22) 663-55-69

Galeria zdjęć