Inne programy

Projekt historyczno-obywatelski "Naprzód i nie zapomnieć"

Warsze

Getto warszawskie

W kwietniu 2023 roku klasy ósme odbyły spacery z przewodnikiem z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji powstałych po tej wycieczce.

Pamięć w kamieniu. Cmentarz Żydowski - 1 (pdf)

Pamięć w kamieniu. Cmentarz Żydowski - 2 (pdf)

Pamięć w kamieniu. Cmentarz Żydowski - 3 (pdf)

Posłuchaj piosenki "Warszawo ma" w wykonaniu Klary Moulahcene z klasy 4a (2022/2023).

Autorką filmu jest p. Joanna Lalek z MDK przy ul. Cegłowskiej.

W październiku 2022 roku klasy ósme odbyły spacer z przewodnikiem z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia: pierwszą (pptx) stworzyła Alicja Gdula, zaś drugą (pptx) Małgorzata Pogorzelska z klasy 8b (2022/2023).

Klasy ósme odbyły w kwietniu 2023 roku w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim wycieczkę Traktem Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie. Oto niektóre z prac uczniów powstałe po wydarzeniu.

Film stworzony przez Maksymiliana Janczewskiego z klasy 8c (2022/2023).

Powstanie w getcie warszawskim

Apel z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Akcja "Żonkile"

Praca uczennic klasy 8c (2022/2023) – Zuzanny Kaźmierskiej i Laury Niewiadomskiej – wykonana w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Marek Edelman - infografika wykonana przez Annę Grądziel, uczennicę klasy 8g (2022/2023).

Film o Marku Edelmanie, wykonany przez ucznia klasy 6c (2022/2023) w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Film o Irenie Sendler, wykonany przez Polę Kazimierczyk - uczennicę klasy 8a (2023/2024).

"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat"

31 października 2023 r. w ramach projektu #SzkołaPamięta nasi wolontariusze wraz z opiekunami odwiedzili cmentarz Stare Powązki. Uporządkowali groby, zapalili znicze m.in. na grobie naszej patronki Hanki Ordonówny oraz innych znanych Polaków, których groby znajdują się w Alei Zasłużowych (galeria).

W kwietniu i maju 2023 r. uczniowie klas szóstych i siódmych odwiedzili Cmentarz Powązkowski, gdzie z przewodnikiem z Fundacji Stare Powązki odbyli Lekcję Pamięci "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Była ona poświęcona Polakom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali ludność żydowską. Oto prace wykonane po wycieczkach na temat Sprawiedliwych wśród Narodów Świata pochowanych na warszawskich Powązkach.

Oto praca Juliana Brudzyńskiego z klasy 6a (2022/2023):