Szkolne Koło Wolontariatu

Szkolne Koło Wolontariatu w naszej szkole rozpoczęło działalność w roku szkolnym 2006/2007. W roku 2008 nawiązaliśmy współpracę z Fundacją „Świat na Tak”, stając się jednym z „Klubów Ośmiu” w Warszawie.

Każdego roku nasi młodzi wolontariusze upowszechniają w naszej szkole ideę bezinteresownego niesienia pomocy innym. Działalność Koła skupia się na organizowaniu akcji charytatywnych (zbiórek, loterii, aukcji) na rzecz domów dziecka, ośrodków pomocy społecznej, schronisk dla zwierząt i innych instytucji dobroczynnych. Ponadto bierzemy udział w dorocznych balach dla osób niepełnosprawnych, a także uczestniczymy w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W prowadzeniu działalności charytatywnej stale współpracujemy z Bielańską Kapitułą „Klubów Ośmiu” oraz kołami wolontariatu z innych szkół na terenie dzielnicy.

Praca w Szkolnym Kole Wolontariatu uczy nasze dzieci otwartości na los drugiego człowieka, kształtuje w nich poczucie odpowiedzialności za innych. Uczniowie dzięki pracy w wolontariacie przyswajają sobie istotne wartości moralne: bezinteresowność, tolerancję czy empatię. Mają również możliwość nauczenia się zasad planowania i przygotowywania rozmaitych, często bardzo złożonych przedsięwzięć. Wolontariat to bowiem nie tylko pomaganie, lecz także nauka dojrzałości.

Skład naszego Koła stale zmienia się. Każdego roku przystępują do niego nowi uczniowie z klas czwartych, zastępując tych, którzy opuszczają naszą szkołę. Zawsze możemy liczyć na wsparcie rodziców, którzy chętnie poświęcają swój czas, aby wspomóc naszych młodych wolontariuszy w ich pracy.

Każdego roku okazją do podsumowania działalności naszego Koła jest Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, organizowany przez Fundację „Świat na Tak”, w którym nasi uczniowie odnieśli już kilka spektakularnych sukcesów. Tytuły „Wspaniałych” zdobyli w nim: Magdalena Iskra (w roku szkolnym 2007/2008), Piotr Skibiński (w roku szkolnym 2011/2012), Patrycja Wojda (na etapie dzielnicowym w roku szkolnym, 2012/2013) oraz – w roku szkolnym 2013/2014 – Aleksander Zgliński, który otrzymał również tytuł "Wolontariusza Roku" na Bielanach. Za swoją działalność Szkolne Koło Wolontariatu co roku otrzymuje podziękowania od władz dzielnicy Bielany oraz Fundacji „Świat na Tak”, a także od organizacji, które wpiera. W roku szkolnym 2013/2014 otrzymaliśmy nagrodę w konkursie "Ośmiu Wspaniałych".

W 2015 roku nasza szkoła uzyskała certyfikat Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi, przyznany z inicjatywy Pani Joanny Fabisiak, posłanki na Sejm RP, przez Prezydenta m. st. Warszawy.

Wszelkie informacje na temat bieżących działań Koła można znaleźć na tablicy informacyjnej, która znajduje się w szatni po prawej stronie od wejścia. Serdecznie zachęcamy do współpracy i wspierania naszych działań.

Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu (pdf)

Zapraszamy do odwiedzenia profilu Koła na FaceBooku.

Aleksandra Kuźmińska i Joanna Koza
Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu