Warszawa Stolicą Czystości

Nasza szkoła realizuje program "Wspieranie edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m.st. Warszawy" w ramach projektu "Warszawa Stolicą Czystości". Zdjęcia z realizacji programu w galerii.

Projekt pod nazwą Warszawa Stolicą Czystości został rekomendowany do dofinansowania z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a jednostką obsługującą i prowadzącą wszystkie działania wchodzące w skład projektu jest Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy.

Projekt zakłada edukację ekologiczną mieszkańców stolicy w celu przygotowania ich do pełnego wykorzystania inwestycji zaplanowanych w Strategii Rozwoju m.st. Warszawy. Ogólnym celem projektu jest „zmniejszenie negatywnego oddziaływania społeczności lokalnych na stan środowiska (biotycznego i abiotycznego)”, natomiast celem bezpośrednim jest „podniesienie poziomu wiedzy na temat ochrony środowiska, a zwłaszcza selektywnej zbiórki odpadów”.

Od 1 sierpnia 2014 r. na terenie całej Warszawy obowiązuje nowy system odbioru odpadów komunalnych. Mieszkańcy segregują odpady na trzy pojemniki:

a) w pierwszym pojemniku lub worku znajdą się suchy papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki. Musimy pamiętać by zgnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek. Mają być gromadzone w czerwonych pojemnikach lub workach.

b) w drugim pojemniku lub worku zbieramy butelki i słoiki. Powinny być pozbawione metalowych nakrętek i kapsli (te wrzucamy do pierwszego pojemnika). Szkło ma być wyrzucane do zielonych pojemników.

c) natomiast wszystkie inne śmieci zbieramy w pozostałym pojemniku w kolorze czarnym.

Dzieci z naszej szkoły poznają nowe zasady segregowania śmieci. Umieją śmieci odpowiednio posegregować i wrzucać do odpowiednich pojemników. Dodatkowo bardzo aktywnie uczestniczą w organizowanych na terenie szkoły zbiórkach elektrośmieci, baterii oraz nakrętek po napojach. Pamiętają, by opakowania kartonowe np. po mleku lub plastikowe butelki typu PET odpowiednio zgniatać przed wyrzuceniem.

Za właściwe zachowania proekologiczne i stosowanie zasad segregacji młodsze dzieci otrzymują sprawność Super Recyklinka.

Monika Natkaniec

Finał konkursu „Zielona Stolica” (rok szkolny 2016/2017)

W ostatni piątek, 3 lutego 2017 r. w ramach konkursu „Zielona Stolica” w Przedszkolu Nr 328 przy ul. Marii Dąbrowskiej 5a, odbył się finał jego bielańskiej edycji. Był to element programu „Wspieranie Edukacji Ekologicznej” w stołecznych placówkach oświatowych, organizowany przez Lasy Miejskie Warszawa. Zadaniem każdego dziecka było wykonanie samodzielne plakatu pt. „Zielona Stolica” zachęcającego do dbania o warszawską zieleń i promowania wśród rówieśników eko-zachowań.. W imprezie uczestniczyli także Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany: Artur Wołczacki i Grzegorz Pietruczuk, bielański Radny Ryszard Zakrzewski, dyrekcja przedszkola, liczni nauczyciele i opiekunowie dzieci.

Wyróżnienia na poziomie dzielnicowym otrzymały Uczennice: Zuzanna Ślusarska 2 D, Maria Kozikowska 2D, Alicja Janaszek 1A oraz Anna Dybysławska z 0B.

Zuzanna Ślusarska jest laureatką etapu miejskiego i wkrótce odbierze swoją kolejną nagrodę w siedzibie Centrum Edukacji Leśniej  Powsin. GRATULUJEMY!!!

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia. :)

Przeczytajcie informację w serwisie Urzędu Dzielnicy Bielany.

"W warszawskim lesie" rok szkolny 2015/2016

Wielki sukces odniosły trzy nasze Uczennice w stołecznym konkursie ekologicznym "W warszawskim lesie". Konkurs miał dwie formy: literacką dla dzieci z klas drugich i trzecich oraz plastyczną dla pierwszoklasistów. Konkurs był elementem programu "Wspieranie edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m.st. Warszawy".  Do etapu stołecznego zakwalifikowały się: Łucja Krasuska 3b, Oliwia Zych 2b oraz Maja Grzybowska 1g.  Dziewczynki otrzymały dyplomy i cenne nagrody, które ufundowały Lasy Miejskie, miały też możliwość zwiedzenia Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie. Organizatorzy konkursu bardzo starali się i obsypali uczestników deszczem nagród. Już w etapie dzielnicowym dziewczynki otrzymały m.in. lornetki, albumy przyrodnicze, kompasy i in.

Przeczytajcie sprawozdanie w serwisie Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.

GRATULUJEMY!!!

Monika Natkaniec

Zofia Słupecka laureatką konkuru "W warszawskim parku"
w roku szkolnym 2014/2015

Literacki Konkurs Ekologiczny pod hasłem "W warszawskim parku" będący elementem programu "Wspierania edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m. st. Warszawy" zorganizował Urząd m.st.Warszawy. Konkursowe zadania przebiegały w trzech etapach: szkolnym, dzielnicowym i stołecznym. Zosia godnie reprezentowała Bielany w ostatniej stołecznej rozgrywce. Uzyskała wyróżnienie i wspaniałe nagrody. Po rozdaniu nagród wraz z mamą uczestniczyła w bardzo pouczającej i ciekawej wycieczce dydaktycznej po ogrodach Wilanowa. Zdjęcia w galerii.

Gratulujemy!!!

Konkurs pod tym samym hasłem dla najmłodszych dzieci przebiegał w formule plastycznej. Laureatką etapu dzielnicowego została Wiktoria Junak z klasy 1a. Także gratulujemy!!!