Ja - młody obywatel

Projekt "Ja – młody obywatel"

Projekt klasy 6b „Segreguj z nami, walcz z odpadami” (2015/2016)

Na pierwszym spotkaniu burzliwie dyskutowaliśmy nad wyborem tematu. Propozycji było bardzo wiele. Ostatecznie wygrał pomysł na ratowanie naszej planety. Do realizacji projektu zaprosiliśmy trzy klasy pierwsze, dla których przygotowaliśmy kolorowe zaproszenia.

Podczas kolejnych spotkań podzieliliśmy się zadaniami i wyznaczyliśmy terminy ich realizacji. Wykonaliśmy m.in. pojemniki do segregowania śmieci i maszynę recyklingową. Uczniowie naszej klasy chętnie pomagali nam w gromadzeniu odpadów i zezwolili na przeprowadzenie próby generalnej projektu.

Wreszcie nadszedł dzień realizacji naszego projektu. Aby zwracać się do dzieci po imieniu, dla każdego ucznia przygotowaliśmy naklejki z imionami. Na wstępie wykorzystaliśmy tematyczną kreskówkę wprowadzającą dzieci w zagadnienie. Byliśmy mile zaskoczeni ich wiedzą na temat odpadów i sposobów ich ograniczenia. Zademonstrowaliśmy dzieciom krótką scenkę, dzięki której zrozumiały, jak łatwo można ograniczyć odpady, np. zamiast torebek foliowych można zabrać na zakupy eko-torbę. Następnie dzieci segregowały śmieci. Później zaprosiliśmy trzech ochotników do pokazania przemiany odpadów metalowych, plastikowych i makulatury w nowe przedmioty przy użyciu maszyny recyklingowej.

W dalszej części zajęć dzieci dekorowały własne eko-torby, otrzymane od nas w prezencie. Powstały prawdziwe arcydzieła! Każda z klas otrzymała przygotowany przez nas dyplom oraz zaprosiliśmy je do wspólnego zdjęcia. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z zajęć. My też mamy poczucie dobrze spełnionej misji.

Nasz projekt zaprezentowaliśmy podczas Minikonferencji Młodych Obywateli Warszawy w Bielańskim Ośrodku Kultury.

Zuzia Woźniak, Julka Kolasa, Zuzia Cereniewicz, Tomek Pedersen