Menu

Programy minione

Nasze bezpieczeństwo - pierwsza pomoc

 

Nasze bezpieczeństwo – pierwsza pomoc


Przez sześć lat uczyliśmy się, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Zostało przeszkolonych około 4 tysięcy dzieci. Uczyliśmy się, aby w sytuacjach zagrożenia umieć poprosić kogoś dorosłego jeśli jest w pobliżu, zatelefonować gdy jesteśmy sami i najważniejsze nie ulegać panice. Tylko spokój, opanowanie, zachowanie bezpieczeństwa swojego oraz osoby poszkodowanej pozwoli prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.
 

    

   

 


 

Edycja 2019


Październik, listopad - oddziały przedszkolne (0a i 0b) uczą się, jak należy zachować się bezpiecznie w różnych szkolnych i nie tylko szkolnych sytuacjach. Ale dla dzieci najważniejsze są pierwsze ćwiczenia z fantomem.
 

       


Wrzesień dla dzieci to nowy rok szkolny, ale dla nauki jak należy zachowywać sie bezpiecznie nie ma terminu - zawsze musimy wiedzieć co należy zrobić, gdy znajdę się w sytuacji, która zagraża mnie lub koledze. Klasa 3b, 2b, 2d, 1b podczas pracy z fantomami. 
 

   

   


Maj to czas zielonych szkół. Tym bardziej uczniowie z klas starszych przypominają sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
 

       
 

Kwiecień - dzieci z klas młodszych chętnie uczestniczą w zajęciach z pierwszej pomocy.
 

      

       

   


Kolejny miesiąc - marzec. Uczniowie klas IV i VII podczas zajęć praktycznych.
 

       

   


W miesiącu lutym podczas zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej klasy 2c, 2a, 3c, 5c, 5a, 2b, 3c, 4c.
 

         

         

         
 

Nasza praca w styczniu. Klasy 1c, 1b, 1a, 3a, 1d, 0b, 0a, 3b podczas ćwiczen z fantomem. Coraz więcej wiemy i dlatego zdajemy sobię sprawę, jak odpowiedzialne zadanie spoczywa na ratowniku przedmedycznym. 
 

         

         

 




Edycja 2018


Ratownicy przedmedyczni z klasy 4c i 4d:
 

     

     


Tak pracują klasy 3c i 2c.
 

    


Kolejne klasy, które poprzez zabawę poznają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, to 3a, 3c, 2b:
 

       

   


We wrześniu rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, ale nasz program to kontynuacja, a nie początek. Już pracują dzieci z klas I i II, a dziewczynki z 7b pokazują, jak z radością można podejść do tak ważnego tematu, jakim jest ratowanie życia.
 

           

   


W maju dzieci z przedszkola nr 309 pracowały z fantomami. Nie było łatwo ucisakać, ale uczymy się ile uciśnień, ile wdechów, jakie są numery alarmowe.
 

      


Kwiecień to czas przedświąteczny, ale my nie zapominamy o pierwszej pomocy. Tak pracują klasy 6b, 6a, 1c.
 

     


A tak wyglądała praca w klasach 2a, 3c, 4c, 4a, 6c w marcu.
 

            

    


W lutym pracujemy intensywnie. Kolejne klasy ćwiaczą na fantomach. A oto kilka zdjęć z zajęc praktycznych klasy 1b, 1c, 2b, 3a, 3e, 4a, 4b, 4f, 5b.
 

     

     

           

     
 

W nowym roku kalendarzowym już w styczniu zaczęliśmy doskonalić swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Klasy 0a, 0b, 2a, 3b, 3d, 3f, 3g podczas zajęć praktycznych. Posiadamy coraz większe umiejętności.
 

           

   


Wakacje minęły szczęśliwie, wrócilismy do szkoły. I zaczynamy zajęcia z pierwszej pomocy przadmedycznej. Dzieci z Przedszkola nr 409, uczniowie naszej szkoły - klasy: IIId, IIIg, IIb, podczas ćwiczeń praktycznych.
 

                  

           
 

Klasa 0a, 1c, 4c, 1a podczas ćwiczeń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
 

           

 


 

Edycja 2016/2017
 

Maj - wakacje coraz bliżej, aby my nie zapominamy o bezpieczeństwie. Dzieci z Przedszkola nr 409 i klasa 1c podczas lekcji udzielania z pierwszej pomocy przedmedycznej:
 

               


Kwiecień i maj to dobry czas przed wakacjami, aby nie zapomnieć o bezpieczeństwie. Klasy trzecie uczą się co należy zrobić w sytuacji skaleczeń, zwichnięć, złamań. 5c, 6c, 5b, 2g, 2e, 2f, 2c, 0b, 3f pracują z fantomami:
 

      

      

                      

               

                


W miesiącu lutym i marcu kolejne klasy (4e, 4c, 6a, 4a, 6d, 2d, 6b, 4b, 0b) uczą się jak zachować się w miejscu zagrożenia, co należy zrobić z osobą poszkodowaną, przełamują barierę lęku  tak ważną podczas udzielania pierwszej pomocy.
 

      

     

                  

                            
Od stycznia projekt jest kantynuowany. Dzieci mają wiekszą wiedzę, a tym samym wiecej możemy pracować na fantomach. Tylko w styczniu projektem zostały objęte następujace klasy: 3b, 3e, 3d, 1b, 1a, 2f, 3c, 0c, 0a, 2a, 1c, 4d.

Oto kilka zdjęć z udzielania pierwszej pomocy.
 

      

      

       

                    

      


W roku szkolnym 2016/2017 jesteśmy starsi i wiemy, jak ważne są podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Poprzez zabawę na pewno łatwiej zapamiętać, jak mamy zareagować, gdy będziemy musieli udzielić pomocy przedmedycznej.

Najmłodsza grupa dzieci z Przedszkola nr 309:
 


 

Dzieci z klasy  3d, 4a, 0c i 2b zainteresowane i bardzo skupione podczas udzielania pierwszej pomocy:

       
                       

 

Oto praca z fantomami dzieci z klas: 1a, 3f i 4b:
 

        


Dzieci z klasy 1c, 0a, 1a, 3a uczą się, jak udzielać pierwszej pomocy.
 

        

        

 

A oto kilka zdjęć z klas: 2a, 3b, 2c, 3c, 2g, 2f, 3e, 2d, 3d, 0b:


         
 

               

                 

        

                   
 

Renata Żbikowska

 


 

Edycja 2015/2016


Program "Nasze bezpieczeństwo - pierwsza pomoc" jest to kontynuacja programu z roku 2015. Projekt adresowany jest do uczniów naszej szkoły oraz przedszkolaków. Dzieci uczyły się właściwych reakcji w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu oraz zdobywały wiedzę i umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.


        

        

        

         

         

         

         


         

         

                 

          

Renata Żbikowska

 


 

Edycja 2014/2015
 

Projekt "Nasze bezpieczeństwo - pierwsza pomoc" jest  finansowany ze środków uzyskanych z Budżetu Partycypacyjnego 2015. Uczestniczyli w nich dzieci z klas młodszych.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda łańcuch przeżycia. Nauczyły się zapewniać bezpieczeństwo sobie i poszkodowanym w wypadku, sprawdzić przytomność, udrożnić drogi oddechowe, położyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Wiedzą, jak wezwać pomoc - znają numery telefonów, oraz co to znaczy resuscytacja krążeniowo-oddechowa (wykonanie na zmianę 2 oddechy ratownicze i 30 ucisnięć klatki piersiowej).
 

       


Dzieci dowiedziały się, jak należy zareagować, gdy jest się w miejscu wypadku.

 

       

       


Renata Żbikowska

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie
    Al. W. Reymonta 25
    01-840 Warszawa
  • (22) 663-55-69

Galeria zdjęć