Menu

Oddziały przedszkolne


 

Oddziały przedszkolne w naszej szkole


W oddziałach przedszkolnych podstawa programowa przewiduje realizację 25 godzin w tygodniu, w tym:

2 godziny jęz. angielski – 2 x 30 minut zajęć wynikające z podstawy programowej + 2 x 30 minut jęz. angielskiego dla dzieci, sfinansowana przez Pana Grzegorza Pietruczuka – Burmistrza Dzielnicy Bielany.

1 godzina zajęć umuzykalniających (2 x 30 minut) – rytmika dla dzieci, sfinansowana przez Pana Grzegorza Pietruczuka – Burmistrza Dzielnicy Bielany.

 

  


Dodatkowo realizowane są bezpłatne programy:

„Kulturalny przedszkolak” – w ramach programu dzieci uczestniczą w wyjściach/wycieczkach do miejsc kultury (muzea, teatr, kino), a także organizowane są wycieczki autokarowe. Do szkoły zapraszane są także teatrzyki i ciekawe osoby, np. muzycy, którzy mają zajęcia z dziećmi.
 

       


„Szkolna paczka przedszkolaczka” – na początku roku szkolnego dzieci z rąk Pana Grzegorza Pietruczuka - Burmistrza Dzielnicy Bielany otrzymują wyprawkę przedszkolną, w skład której wchodzą:
● przybory szkolne, w tym plastyczne – bloki, kolorowe patyczki, plastelina, kredki itp.,
●  strój gimnastyczny w worku.
 

 

Ogólny plan dnia i organizacja pracy oddziałów przedszkolnych

●  Zbiórka w szkole od godz. 7.00-8.00.
●  Śniadanie w stołówce szkolnej godz. 8.30-9.00.
●  Zajęcia realizujące podstawę programową.
●  Obiad 11.45-12.00 – obiad w sali, który przynoszą panie pomagające wychowawcom oddziałów przedszkolnych.
●  Po obiedzie kontynuowane są zajęcia wynikające z podstawy programowej.
●  Pobyt na świeżym powietrzu/zabawy na placu zabaw (oczywiście jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, w okresie jesienno-zimowym przed każdym wyjściem weryfikujemy czystość powietrza).
●  Podwieczorek podawany w salach, godz. 14.40-15.00.
●  Od godziny 15.00 rozpoczynamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze (zabawy ruchowe, zabawy taneczne, ruch na powietrzu, zajęcia sportowe oraz wiele innych form aktywnego spędzania czasu).
●  Godziny funkcjonowania placówki - od poniedziałku do piątku, godz. 7.00-18.00.

 

Informacje dodatkowe

W związku z pandemią, w salach przeznaczonych dla oddziałów przedszkolnych, stoliki, przy których siedzą dzieci, zostały tymczasowo ustawione w sposób zapewniający dystans społeczny. Dywany i wszelkie przedmioty, których dezynfekcja jest utrudniona zostały wyniesione (zgodnie z zaleceniem Gis, MZ, MEiN).

 

sala przed pandemią COVID-19

Sale oddziałów przedszkolnych usytuowane są na parterze szkoły razem z klasami pierwszymi. Sale i korytarz stanowią pomieszczenie zamknięte dla klas starszych. Jest to miejsce wolne od dźwięku dzwonków.

Dzieci przychodzące do naszych oddziałów przedszkolnych, poznają swoje nowe otoczenie w miłej i ciepłej atmosferze. Łączymy naukę z zabawą. Poznają szkołę, pracowników i zasady jakie u nas panują. Dzięki temu nie boją się zmierzyć z nową rzeczywistością w klasie pierwszej, która może budzić dodatkowe emocje, podczas bezpośredniego przejścia dziecka z placówki przedszkolnej do szkoły.

Wrzesień jest miesiącem adaptacji dzieci do naszych warunków nauki i zabawy – To czas poznawania kolegów i koleżanek, a także wychowawców grup. To czas integracji dzieci.
 

Kadra pracująca z dziećmi posiada pełne kwalifikacje i duże doświadczenie. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do współpracy z naszą szkołą.

 


 

Prezentacja oddziałów przedszkolnych 


 

 


 

Zadania przedszkola
 

  1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
  2. Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.
  3. Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.
  4. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
  5. Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.
  6. Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.
  7. Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
  8. Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treści adekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci.
  9. Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
  10. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.
  11. Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.
  12. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
  13. Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
  14. Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.
  15. Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.
  16. Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami – umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego – kaszubskiego.
  17. Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.


 

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie
    Al. W. Reymonta 25
    01-840 Warszawa
  • (22) 663-55-69

Galeria zdjęć