Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej

W szkole realizujemy program edukacyjny „Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej”. Zachęcamy do odwiedzania strony: www.zachowajrownowage.pl, na której zamieszczane są ciekawe pomysły i cenne porady dla rodziców, dzieci i młodzieży dotyczące zdrowego stylu życia.

Bielański Festiwal Smaków w Szkole Podstawowej nr 209

15 listopada 2013 roku w naszej szkole miała miejsce kolejna edycja Bielańskiego Festiwalu Smaków. Było to podsumowanie  obchodów Warszawskich Dni Dobrego Jedzenia na Bielanach. Impreza odbyła się pod hasłem „Na marchewki urodziny zeszły się owoce i jarzyny…”.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Dzielnicy Warszawa-Bielany Rafał Miastowski, zastępca Burmistrza Marek Lipiński, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Warszawa-Bielany Zofia Gajewicz. Goście wzięli udział we wspólnej zabawie i przybyli przebrani za owoce i warzywa. Obecne były także przedstawicielki Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Warszawa-Bielany: panie Irena Kukiełka i Alicja Jaroszewska. W imprezie uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół bielańskich. Gości powitała pani dyrektor i najmłodsi uczniowie z klas Ia i Ib, którzy wystąpili w przebraniu warzyw: „marchewka grzecznie wszystkich powitała i o zdrowie zapytała”.

Każda szkoła, w krótkiej prezentacji-przedstawiła walory zdrowotne wylosowanego warzywa lub owocu. Odbył się konkurs na najciekawiej udekorowaną dynię oraz najpiękniejszy koszyk z „darami jesieni”. Przedstawiciele samorządu dzielnicy wzięli udział w Zgaduj-Zgaduli „Czy to gruszka, czy pietruszka” i odpowiadali na zagadki  przygotowane przez uczniów szkół bielańskich. Imprezę zakończyła degustacja potraw owocowo-warzywnych przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych szkół. Było zdrowo i wesoło.

Uroczystość w Szkole Podstawowej nr 209 była jedną z wielu prozdrowotnych akcji organizowanych w tej placówce i dzielnicy. Szkoła  aktywnie uczestniczy w kampaniach prozdrowotnych m.in. „Wiem, co jem”, „Akademia Zdrowego Ucznia”, „Trzymaj formę”. W czasie Tygodnia Dobrego Żywienia przedstawiane są prelekcje dla dzieci, rodziców i nauczycieli, prezentacje multimedialne dotyczące zasad prawidłowego odżywiania się, przygotowywanie sałatek, degustacja, wystawy.  Organizowane są także zajęcia otwarte w oddziałach przedszkolnych  „Śniadanie daje moc”, których celem jest zwiększenie świadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania, w tym roli śniadania. Nauczyciele spożywają wspólnie z uczniami drugie śniadanie podczas przerw. Dzieci korzystają także z unijnych programów: „Szklanka mleka” i „Owoce w szkole”, redagują książki kucharskie, przygotowują plakaty i inscenizacje.

Priorytetem szkoły jest kształtowanie wśród dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych i aktywnego spędzania czasu wolnego, zgodnie z hasłem „Jako jadasz, takie zdrowie posiadasz”.

Zdjęcia z uroczystości są dostępne w GALERII (picasaweb).