Menu

Programy

Warszawa chwyta wodę

 

Warszawa chwyta wodę
 

"Warszawa chwyta wodę" to pilotażowy projekt, który ma na celu pokazanie mieszkańcom Warszawy różnych metod i sposobów zatrzymywania wody deszczowej w krajobrazie miejskim.

Fale męczących upałów, a potem nagłe burze i gwałtowne deszcze, niewydolne studzienki kanalizacyjne i lokalne podtopienia – to coraz częstsze zjawiska w polskich miastach. Podczas ulew szczelnie zabudowane powierzchnie nie pozwalają wodzie wsiąkać, powodując ogromne kałuże na chodnikach i parkingach albo zalewając piwnice. Kilka godzin później po wodzie nie ma już śladu – w końcu spływa do kanalizacji, a na placu boju zostają wymagające podlewania drzewa, trawniki i nasadzenia, dla których jest ona często towarem deficytowym.

Rozwiązanie tego problemu nie jest możliwe poprzez stałe zwiększanie wydolności kanalizacji burzowej i podlewanie zieleni miejskiej wodą wodociągową. Kosztowałoby to coraz więcej nakładów finansowych i pracy.

Celem projektu jest:
●  zwiększenie świadomości wśród mieszkańców Warszawy dlaczego warto polubić wodę deszczową a nie oczekiwać jak najszybszego odprowadzenia jej z terenu miasta;
●  pokazanie im jak można to zrobić.

Szansą na zagospodarowanie cennej wody opadowej są ogrody deszczowe – szczelne zbiorniki w pojemniku lub gruncie, które poprzez odpowiednio dobrane warstwy roślin, mieszanki ziemi z piaskiem, piasku i żwiru, zatrzymują wodę deszczową w krajobrazie jednocześnie ją oczyszczając. Nadmiar wody z takiego zbiornika może być rozprowadzony rurami drenującymi na tereny zieleni w najbliższym sąsiedztwie lub odprowadzony do kanalizacji deszczowej, z której oczyszczona już woda trafia do rzeki.

Więcej informacji o ogrodach deszczowych wraz z przykładowymi realizacjami znajdą Państwo na stronie internetowej Fundacji Sędzimira.



 


 

Fundacja Sendzimira wraz z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy organizuje bezpłatne WARSZTATY Z BUDOWY OGRODÓW DESZCZOWYCH. Jest to pilotażowy projekt, który ma na celu zapoznanie uczestników ze sposobami tworzenia ogrodów zatrzymujących wodę w krajobrazie miejskim, tak by ograniczyć zagrożenie powodziami i podtopieniami  związanymi z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi i niewydolnością kanalizacji burzowej na terenach zurbanizowanych.

W ramach projektu planujemy przeprowadzenie 10 warsztatów, z których część może odbyć się na terenie publicznych placówek oświatowych. W trakcie wydarzenia uczestnicy warsztatu – uczniowie i nauczyciele prowadzący – zdobędą szczegółowe informacje na temat obiegu wody w mieście, znaczenia retencji oraz roli roślin w oczyszczaniu wody deszczowej. Będą również aktywnie uczestniczyć w tworzeniu ogrodu, który nie tylko pomoże zagospodarować wodę deszczową, ale będzie także pełnił funkcję ozdobną.

Udział w warsztacie może być atrakcyjną formą uzupełnienia zajęć lekcyjnych lub zajęć dodatkowych w ramach kółek zainteresowań itp.

Tematyka warsztatów wpisuje się w założenia nowej podstawy programowej dla przedmiotu biologia, w tym:
●  wyzwalanie twórczej aktywności uczniów oraz zaciekawienie ich otaczającym światem;
●  kształtowanie umiejętności wykorzystania wiedzy o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także formułowania wniosków opartych na obserwacjach;

oraz treści nauczania ujęte w podstawie programowej:
●  znajomość różnorodności biologicznej oraz podstawowych zjawisk i procesów biologicznych;
●  zagrożenia różnorodności biologicznej;
●  ekologia i ochrona środowiska;
●  postawa wobec przyrody i środowiska.

Budowa ogrodu deszczowego może także stanowić element pracy projektowej, która zgodnie z podstawą programową „pomaga rozwijać u uczniów przedsiębiorczość i kreatywność oraz umożliwia stosowanie w procesie kształcenia innowacyjnych rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych”.

 

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie
    Al. W. Reymonta 25
    01-840 Warszawa
  • (22) 663-55-69

Galeria zdjęć